Várkesző

Szűz Mária neve templom

Várkesző lakosságának túlnyomó része római katolikus vallású. A falu közepén álló templom építésére az 1890-es évek végén kezdtek gyűjteni. Az 1900-ban épült templom nagyrészt az Amerikába kivándorolt Várkeszőiek adományából, Zalka János püspök és a hívek jóvoltából készülhetett el. Az épület a főhomlokzatból épp csak kilépő toronnyal készült. Bejárata és ablakai csúcsíves kialakításúak. A templom tornyát 1944-ben lebombázták, de a hívek újraépítették. Az épületet többször is felújították az elmúlt évtizedek folyamán. Ezeknek a munkálatoknak állítanak emléket a templom-belsőben elhelyezett táblák. Az első felújító festés 1913-ban történt, legutóbb pedig 1991-92-ben a külső felújítást végezték el az épületen ugyancsak a hívek hozzájárulásával. Az egyszerű templom-belső mennyezetét bibliai jeleneteket ábrázoló freskók díszítik, mely helyi mester munkája. A templom oltárképe- szokatlan módon- nem festmény, hanem Máriát, és a kisded Jézust ábrázoló szobor. (forrás: Várkesző – honlap)